Sprawozdanie z akcji "Akademia zdrowego przedszkolaka"
27.06.2013.

SPRAWOZDANIE Z AKCJI „PIRAMIDA ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA”
W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 7 W CZELADZI W ROKU SZK. 2012/2013

Nasze przedszkole przystąpiło do akcji kierując się kilkoma ważnymi względami. Zagadnienia związane ze zdrowiem są ważnym elementem edukacji przedszkolaka, dążymy również do włączania rodziców w działania o charakterze prozdrowotnym. Edukacja zdrowotna jest także znaczącym elementem koncepcji naszego przedszkola. Rada pedagogiczna uznała, że cele przyświecające akcji są wartościowe z punktu widzenia dziecka i możliwe do osiągnięcia w oparciu o dostarczone przez Zespół Akademii materiały.

Pierwszy tydzień : „PIRAMIDA ŻYWIENIA PRZEDSZKOLAKA”

Zajęcia z tego zakresu spotkały się z dużym zainteresowaniem. Co prawda użycie plakatu podczas zajęć plakatu nie było możliwe ponieważ dotarł z opóźnieniem, jednak ilustracje produktów umożliwiły samodzielne wykonanie piramidy w oparciu o przysłane materiały. W wyniku zajęć dzieci dowiedziały się jak wygląda piramida, na jakie grupy dzielimy produkty żywieniowe oraz zdały sobie sprawę z różnic ilościowych w jakich należy je spożywać.  Z zainteresowaniem dzieci spotkała się bajka „Podróż do wnętrza piramidy” oraz zabawy dydaktyczne z wykorzystaniem sporządzonej w przedszkolu piramidy. Ten schemat, wykonany w dużym formacie z wykorzystaniem dziecięcych prac znalazł stałe miejsce w sali przedszkolnej i stanowi cenną pomoc dydaktyczną przy różnych sytuacjach edukacyjnych.

Drugi tydzień : „PODRÓŻ DO MLECZNEJ KRAINY”
Realizacja zajęć z tej części pozwoliła dzieciom zapoznać się z pojęciem nabiał i różnego rodzaju produktami mlecznymi. Przedszkolaki dowiedziały się , że składniki takie jak wapń, witamina D oraz żywe kultury bakterii maja duże znaczenie dla zdrowia człowieka. Poznały tez budowę ludzkiego szkieletu i czynniki wpływające na jego prawidłowy rozwój. Niektóre dzieci po raz pierwszy miały okazję spróbować kefiru czy maślanki. Dzieci z dużym zapałem przygotowały napój mleczny według dostarczonego przepisu i wypiły bardzo chętnie. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały szkielet i składały go z gotowych elementów. Dowiedziały się także, że oprócz żywienia także aktywność fizyczna ma wpływ na kondycję kośćca.

Trzeci tydzień : „SEROWY ZAWRÓT GŁOWY”
Kolejny tydzień realizacji akcji dotyczył serów. Degustacja różnych ich rodzajów  wzbudziła sporo emocji. Dzieci nie tylko dowiedziały się jak ser powstaje, nie tylko doświadczyły różnorodnych smaków ale także dowiedziały się jak ważną rolę odżywczą odgrywają w diecie człowieka. Mają już świadomość, że zarówno wapń jak i witamina D a także duża ilość ruchu na świeżym powietrzu są niezbędne dla zdrowych kości.

Trzeci czwarty  : „ZABAWY Z JAJAMI”
Bohaterem kolejnego cyklu było jajko. Pomimo, że jest to artykuł żywnościowy znany przedszkolakom to sposób organizacji zajęć dostarczył dzieciom okazji do interesujących zabaw i zajęć. Dzieci dowiedziały się więc, że różne zwierzęta składają jaja i miały okazje porównać wielkość jaja kurzego i strusiego oraz obejrzeć wnętrze jaja surowego i gotowanego. Dzieci mają dziś świadomość jak cennym składnikiem odżywczym jest jajko i jak wiele potraw przygotowujemy z jego udziałem. Zajęcia na których zdobiono jaja zbiegły się ze świętami wielkanocnymi i cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, które chętnie stosowały różne techniki plastyczne.

Podczas spotkania podsumowującego udział w akcji dzieci wzięły udział wspierane przez rodziców w quizie sprawdzających ich wiedzę o zdrowym żywieniu. Doskonała atmosfera panowała także podczas przygotowywania przysmaków wraz  z rodzicami oraz podczas wspólnej ich konsumpcji. Na koniec, po inscenizacji opartej na wierszu J. Brzechwy „Jajo”, wspólnie obejrzano wystawę prac dzieci powstałych podczas realizacji Akcji oraz prezentację „Podróż do Mlecznej Krainy”. Przedszkolaki chętnie śpiewały hymn „Mlecznej Krainy” i kolorowały ilustracje przedstawiające zwierzęta mleczne. Bardzo chętnie bawiły się w proponowane zabawy ruchowe. Zapraszamy do galerii.